Przedszkole Zakątek Malucha w Jodłowej
 

             W pracy z dziećmi w przedszkolu możemy stosować wszelakie metody i formy pracy dostosowane do możliwości rozwojowych i indywidualnych  potrzeb naszych przedszkolaków. Stosuje się je po to, by rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, wielostronnie oraz harmonijnie.

            Stosowane w grupie „Maluszki”  metody prowadzenia zajęć odnoszą się do sposobów pracy nauczyciela z dziećmi i służą realizacji wyznaczonych celów zajęć. Możemy wyodrębnić trzy grupy metod: oglądowe, słowne oraz praktycznego działania. Przenikają się one wzajemnie i rzadko występują w swojej czystej postaci. Jednak niektóre z nich są dominujące w konkretnych rodzajach zajęć.

            Warto wspomnieć, że metoda oglądowa opiera się na obserwacji i pokazie przejawia się podczas spacerów, wycieczek, czy oglądania różnego rodzaju ilustracji. Natomiast  metoda słowna  wykorzystywana jest w czasie słuchania różnego rodzaju utworów literackich między innymi  wierszy, opowiadań, bajek.

            Obok metod działań, które odnoszą  się do organizacji pracy nauczyciela można wyodrębnić metody odnoszące się do działań dziecka związanych z procesem uczenia się. Przedstawiają one możliwości wielostronnego uczenia tj.

  • przyswajanie podanego, gotowego materiału
  • odkrywanie nowych wiadomości podczas rozwiązywania problemów oraz samodzielnego poszukiwania
  • przeżywanie różnorodnych treści i wartości
  • działanie polegające na zmienianiu rzeczywistości i samego siebie poprzez sprawdzanie wiadomości w praktyce

Wielostronne uczenie się przeciwstawia się jednostronnemu uczeniu się, czyli nauczaniu opartemu głównie na przyswajaniu gotowej wiedzy podanej przez nauczyciela. Takiemu wielostronnemu uczeniu odpowiadają metody nauczania stosowane w gr. "Maluszki", takie jak: 

  • metody podające(przyswajanie): opowiadanie, pogadanka, historyjka obrazkowa, wiersze, piosenki, praca z tekstem,
  • metody problemowe(odkrywanie): gry dydaktyczne, „burza mózgów”, inscenizacja,
  • metody aktywizujące(przeżywanie): drama, wystawa, pokaz,
  • metody praktyczne(działanie): ćwiczenia.

        Dobór metod zależy od indywidualnych możliwości dzieci oraz od tego, jakie umiejętności zaplanowaliśmy kształcić w danej chwili. Zatem najlepszymi metodami są te, które aktywizują i motywują dziecko oraz umożliwiają praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy. 

W codziennej pracy z grupą „Maluszki” wykorzystuje metody aktywności ruchowej m. in.

– Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne

– Metoda gimnastyki twórczej (ekspresyjnej) Rudolfa Labana

– Metoda Carla Orffa

– Ćwiczenia rytmiczne

– Metoda aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss

 

 Metody aktywne ożywiające działania pedagogiczne:

– Pedagogika zabawy Klanza

– Gry planszowe

– Metoda twórczego myślenia J. Osborne – „Burza mózgów”.

 

            Niezbędnymi formami relaksacyjnymi w pracy  z dziećmi jest masaż relaksacyjny, a także muzyka relaksacyjna. Wyżej wymienione metody i formy pracy z przedszkolakami rozbudzają ich aktywność twórczą, zapewniając pozytywną motywację do podejmowania celów, a tym samym wzmacniają wiarę we własne siły i możliwości.

 

 

 

 

Używamy cookies w celu prowadzenia anonimowych statystyk oraz w celu prawidłowego działania strony. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w twojej przeglądarce. Zrozumiałem. Nie pokazuj więcej tej informacji.